"У Туреччини кілька інтересів": президент Вірменії про війну в Карабасі та її причини

"Якщо не домовлятися про майбутнє, ви думаєте, що карабахці забудуть? Якщо навіть їх виштовхнуть з сіл і міст Карабаху, вони забудуть, не боротимуться?"

"У Туреччини кілька інтересів": президент Вірменії про війну в Карабасі та її причини

У студії програми "Україна з Тиграном Мартиросяном" на телеканалі "Україна 24" - президент Вірменії Армен Саркісян.

Програма була в ефірі 07.11. Щоб подивитися відео програми, перейдіть в кінець інтерв'ю.

"Україна з Тиграном Мартиросяном". Мій гість на цьому тижні - президент республіки Вірменія Армен Вартанович Саркісян. Про те, чому не вдається зупинити вогонь в Нагірному Карабасі, про роль Туреччини в конфлікті, і головне - про умови, за яких можливий довгостроковий мир в регіоні, наша розмова далі.

ТМ: Пане президенте, добрий вечір, вітаю.

АС: Вітаю.

ТМ: Дуже вдячний, що ви знайшли час і можливість вийти на зв'язок. Безумовно, хочу поговорити з вами про ситуацію в Нагірному Карабасі, де вже більш ніж місяць тривають запеклі бойові дії. Виходячи з тієї інформації, яка є в публічному доступі, на даний момент військове протистояння ведеться на стратегічних позиціях і ці дні можуть стати переломними в конфлікті. Як ви оцінюєте поточну ситуацію в Нагірному Карабасі, яка вона на поточний момент?

АС: Більше місяця вже йдуть ці бої. Мені здається, ця війна зовсім не обгрунтована. Почав її 27 вересня Азербайджан з сильною підтримкою Туреччини. І почали її і очікувано, і несподівано. Очікувано в тому сенсі, що останні кілька років вони готувалися до цієї війни. І несподівано, тому що все-таки переговорний процес йшов, його ніхто не закривав, і всі ці роки, близько 20 років, переговори йшли. Вони йшли досить успішно. Природно, були дні, коли сторони, ця або інша сторона, були задоволені чи ні, але все одно, будь-які переговори набагато кращі за війну. Війна - це загибель людей, загибель людей по обидва боки, це руйнування, не будівництво. І в даному випадку, на жаль, азербайджанська сторона з перших днів війни почала бомбардування цивільного населення, і почали вони з Степанакерта, і в перший же день були у нас випадки, коли діти і дорослі постраждали від цього, сильно постраждали, втратили життя. Так що, на жаль, війна йде, вона розв'язана Азербайджаном, і я б сказав ще раз, що це абсолютно необгрунтована війна. Перша війна карабаська, вона тривала кілька років, і були дні, коли всі говорили - ось-ось вже кінець, і були дні, коли сказали, що ось-ось вже кінець з іншого боку, перемога. Але реально, в принципі, вона тривала дуже довго, кілька років, і все одно закінчилася перемир'ям, яке було підписано в 94-му в Бішкеку, сторони були Азербайджан, Вірменія і Карабах. Хочу це особливо зазначити.

ТМ: Пане президенте, це дуже суттєво, те, що ви зазначили. Я хочу запитати: і зараз, за ​​час загострення конфлікту, за останні кілька тижнів відбулися переговори в тому ж форматі, зі співголовами Мінської групи, вже тричі укладалася угода про припинення вогню. Остання зустріч була в Женеві, міністрів закордонних справ Вірменії та Азербайджану. Чому триває конфлікт всупереч цим угодам?

АС: Я б спростив завдання, всі ці спроби з боку спочатку Російської Федерації, потім французи спробували, потім США, держсекретар Помпео, потім в Женеві зустрічалися міністри... Все це закінчується невдало з дуже простої причині - тому що крім двох сторін конфлікту, тобто республіки Арцах, народу Нагірного Карабаху та Азербайджану є і третій учасник, який не зацікавлений у перемир'ї - це Туреччина.

Повний текст бесіди дивіться на російській версії сайту.

Джерело Україна 24 Теги