Ведуча Натала Набокова: "Змалку пробірки були моїми найкращими іграшками"

Ведуча авторської програми про здоров’я на каналі «Україна 24» відверто розповіла про історію створення, унікальні експерименти проєкту, а також хто найбільше сприяє ексклюзивним дослідженням команди

Ведуча Натала Набокова: "Змалку пробірки були моїми найкращими іграшками"

Наталу Набокову глядачі звикли бачити на телеекранах як вправного кореспондента новин «Сьогодні». Та нині вона втілила одразу дві дитячі мрії, успішно поєднала любов до медицини та ТБ і на телеканалі «Україна 24» випускає авторську програму «Лабораторія здоров’я» – проєкт про медичні інновації та здоровий спосіб життя, команда якого все перевіряє на собі.

Яка передісторія створення проєкту? Що спонукало покинути роботу кореспондента і стартувати з програмою саме на медичну тематику?

Медична тематика для мене близька з дитинства, адже моя мама – медик. Вона працює в державній лабораторії вже понад 40 років, досліджує склад крові. Тому змалку знаю, що таке швидкість осідання еритроцитів або за що відповідають еозинофіли в крові. Розбудіть мене вночі – назву норми не тільки гемоглобіну, а й решти показників (усміхається – ред.). Під час шкільних канікул завжди опинялась у поліклініці, де працює мама, і пробірки ставали моїми найкращими іграшками. Робота на телебаченні – також мрія з дитинства. На щастя, ці дві близькі серцю сфери вдалося поєднати. Ще працюючи кореспондентом, більшість моїх сюжетів так чи інакше була пов'язана із медициною. Завжди прагнула перевіряти щось експериментально, адже нині дуже багато досліджень щодо здоров'я, які часто суперечать одне одному. Наприклад, одні науковці запевняють, що келих червоного вина оздоровлює, інші ж наполягають, що вбиває. То де ж правда? У пошуках конкретних відповідей і зародилася ідея створення «Лабораторії здоров'я».

У який спосіб вирішуєте теми для розслідувань, експертиз?

Це найцікавіший і водночас найважчий блок програми. Медики та науковці завжди готові піти назустріч ідеям телевізійників. Але щоб організувати експеримент, потрібен ресурс для наукового дослідження. Державні заклади, попри величезний потенціал, не завжди мають змогу закупити вартісне обладнання чи реактиви. Тому шукаємо передусім теми, які можна розкрити в наших реаліях. Моє улюблене дослідження про те, чи впливає 5G на кров. Воно дійсно унікальне! Під прицілом нашої камери опромінювали справжню сироватку крові. Ми на власні очі бачили результат та першими показали глядачам деталі експерименту.

Надзвичайно допомагають науковці, які працюють у приватних лабораторіях і клініках. Вони завжди тримають руку на пульсі світових досягнень. Так, коли до вироблення української вакцини у державі тільки готувалися, ми вже знімали передклінічні випробування одного з вітчизняних препаратів на кроликах. Таке вдається зафільмувати вкрай рідко. Одними з перших показали результат експерименту вчених про те, що імунітет до коронавірусу може не залежати від наявності антитіл. Існує так звана пам'ять Т-клітин, яка захищає від недуги приблизно 10–15 років. Тож не варто хвилюватися тим, хто перехворів, але за результатами аналізів не має антитіл. Також у програмі підіймаємо і звичайні буденні питання: чи змінює мікрохвильова піч структуру їжі, як на нас впливає мобільний телефон, чому не варто довіряти рекламі модних ґаджетів для оздоровлення тощо.

Ваш стиль життя «до» і «після» проєкту: що змінилось, до яких аспектів здоров’я ставитесь найприскіпливіше?

Проєкт навіть спонукає змінювати звички й шукати альтернативи.  Так, наприклад, я дуже люблю чорний чай і випивала по п’ять чашок напою на день. Та одна з наших експертиз показала, що в деяких бюджетних сортах чорного чаю з супермаркету надвисока концентрація алюмінію. Це пов'язано із методами обробки чайних плантацій. Після виходу програми в ефір я здала аналіз на вміст металу в організмі, і  показники виявились справді вищими за норму в багато разів. Тепер п'ю тільки зелений чай. Купую його лише у конкретних перевірених постачальників. І так в усьому.

Чи прислухаються зараз до вашої експертної думки друзі, колеги, коли вибирають товари?

Звісно. Дуже приємно, коли знайомі телефонують, питають поради. Бо я щодня контактую з лікарями різного профілю. І все, що турбує моє оточення і глядачів, слугує темою для наступного дослідження. Тому так важливо мати зворотний зв'язок з аудиторією.

Для вас здоров’я – це більше про б’юті-процедури, зовнішній вигляд чи правильний спосіб життя?

Здоров'я – це про все. Є речі, які залежать тільки від нас: як ми харчуємось, чи займаємося фізкультурою, які засоби догляду вибираємо. Та є те, на що самотужки вплинути неможливо: якість повітря в місті, електромагнітний вплив від стільникових мереж, роутерів та телефонів; токсини в їжі, яку помилково можемо вважати екологічною та здоровою. Від цих негативних факторів також якось треба захищатись. Тому для мене здоров'я – це про життя загалом. Бо все, що нас оточує, так чи інакше впливає на організм.

Є особисті лайфхаки і б'юті-звички, якими ви б могли поділитися?

Головне правило – бути розбірливим у тому, що їси, з ким спілкуєшся і про що думаєш. Особисто мене захоплює антивікова медицина. Колекціоную секрети людей, яким вдається на вигляд бути набагато молодшими за свій вік. Окрім зваженого підходу до харчування і спорту, їх об'єднує дотримання чіткого розпорядку дня. Я, наприклад, прокидаюся щодня о 6-й ранку, а лягаю спати – о 22-й, тому що в цей час запускаються важливі процеси відновлення організму. Також у мене є особистий органайзер здоров'я. Для цього є багато спеціальних застосунків, які надихають стежити за собою. Сенс у тому, щоб вивчати свій стан здоров'я саме в цю мить, оцінити зовнішній вигляд і запланувати бажані зміни.

Який закордонний досвід оздоровлення нації нам варто наслідувати або перейняти певні звички?

Мені подобаються країни, де лікарям доплачують за те, що у зоні їхньої відповідальності зменшується загальна статистика захворюваності. Зокрема, як не дивно, це деякі провінції Китаю. В нас цей напрям тільки починає розвиватись. З'являються клініки, які ставлять собі за мету не лікувати хвороби клієнтів, а запобігати їм. Так званий аge-managеment – коли робиш все, аби твій біологічний вік відставав від паспортного щонайменше років на 15. Це про загальне самопочуття, про контроль усіх життєвих показників організму. Єдине – поки такі програми доступні у віп-сегменті. Але суть у тому, що головні принципи профілактики однакові для всіх, варто лише формувати в собі цю культуру ставлення до здоров'я. Відвідувати лікарню не тому, що хворієш, а щоб залишатись здоровим і надалі. Ну і, звісно, раджу дивитись нашу «Лабораторію здоров'я», щоб бути обізнаним в усіх новітніх розробках та можливостях у галузі охорони здоров'я.

Вмикайте проєкт «Лабораторія здоров’я» щосуботи о 15:00 на телеканалі «Україна 24». Дивіться і здоровійте разом з нами!

Повні випуски програми також можна переглянути на сайті та на YouTube-каналі «Україна 24».

Джерело Україна 24 Теги